Co to jest Teatr Ognia?
Pokazy z użyciem ognia towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć, czym jest współczesny teatr ognia oraz efektowne pokazy fireshow.
Żywioł ognia w teatrze ulicznym
Ogień, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli, dla jednych błogosławieństwo, dla innych przekleństwo. W literaturze, filozofii czy religii nazywany jednym z czterech żywiołów, obok wody, ziemi i powietrza.
Ogień w ujęciu kulturowym
Żywioł ognia pojawia się w wielu mitologiach czy dziełach literatury. W mitologii greckiej to Prometeusz nauczył ludzi, jak używać skradzionego bogom ognia. Nad tym wyjątkowym żywiołem rozmyślali w przeszłości m.in. Heraklit z Efezu, Empedokles czy Artystoteles. Tak naprawdę, ten wyjątkowy „dar bogów” można znaleźć w ogromnej ilości dzieł literackich. W różnych kulturach miał on przypisane różne znaczenia – był symbolem życia, ale również symbolem katastrof, pożarów i śmierci. Do dnia dzisiejszego ogień wzbudza skrajne emocje, dla jednych jest źródłem przyjemnego ciepła w zimne dni, a dla innych realnym zagrożeniem. Jedno jest pewne, do każdego żywiołu powinniśmy podchodzić z szacunkiem i dystansem, ponieważ w jednej chwili może zmienić się jego charakter.
Teatr uliczny – sztuka ulicy
Współczesny teatr uliczny pojawił się w latach 60-tych XX wieku. Obecnie, coraz częściej używa się określeń sztuka ulicy bądź spektakle w przestrzeni otwartej. Istnieje wiele form artystycznych, które są bliskie teatrowi ulicznemu m.in. teatr plenerowy czy teatr ognia. Wykorzystanie ognia w teatrze plenerowym w Polsce, stało się bardzo popularne na przełomie XX i XXI wieku.
Pokazy teatru ognia oraz pokazy fireshow
Przełom XX i XXI wieku to początek dynamicznego rozwoju „tańca z ogniem” w Polsce. W branży artystycznej coraz większą rolę zaczęły wtedy odgrywać tzw. teatry ognia, które tworzyły pokazy fireshow bądź tematyczne spektakle plenerowe z wykorzystaniem ognia oraz rekwizytów kuglarskich. Początkowo, formy te, były ubogie w efekty świetlne bądź pirotechniczne, ale wraz z rozwojem technologii oraz dynamicznym rozwojem kuglarskiej sztuki manipulacji ogniem, stały się one pełnoprawnymi atrakcjami na różnego rodzaju event’y.
Pokazy fireshow, jako alternatywa dla pokazów fajerwerków
W ostatnich latach grupy artystyczne, grupy kuglarskie czy duża część teatrów ulicznych postawiła na rozwój swoich umiejętności w posługiwaniu się ogniem. Coraz popularniejszy stał się temat „tańca z ogniem”, „tancerzy ognia” bądź po prostu fireshow. Rynek event’owy bardzo chętnie przyjął „świeżą” atrakcję, podczas której prócz pirotechniki i dużej ilości ognia, można było z bliska zobaczyć artystów i ich kuglarskie popisy. Pokazy fajerwerków, które są uwielbiane przez ludzi, zaczęły powoli mieć konkurencję. Organizatorzy imprez kameralnych, imprez firmowych czy imprez weselnych zauważyli ogromny potencjał tej formy artystycznej. W taki sposób pokazy fireshow są jedną z najpopularniejszych atrakcji event’owych w ostatnich latach. Podczas ogromnych imprez masowych tancerze ognia występują również w akompaniamencie fajerwerków bądź pokazów laserowych, więc skala wydarzenia nie wpływa znacząco na możliwość wykorzystania tej atrakcji.
Pokazy teatru ognia, jako nowa forma artystyczna
Pokazy ognia ewoluują. Wraz z rozwojem pokazów fireshow coraz popularniejsze stało się łączenie sztuki teatralnej, kuglarskiej i klasycznego pokazu ognia w jedno. Takim oto sposobem zaczęły powstawać różnego rodzaju uliczne spektakle teatralne potocznie zwane „Teatrem Ognia”, które posiadały zadaną tematykę oraz fabułę. Możliwości wykorzystania ognia są nieograniczone – grupy artystyczne tworzą pokazy tematyczne na praktycznie każdy temat. Na rynku można odnaleźć zarówno pokazy ognia na halloween, jak również mikołajkowy pokaz ognia czy nawet pokaz ognia o tematyce industrialnej.
Pokazy ognia na weselu
Atrakcje weselne mogą przyjąć dowolną formę. Coraz popularniejszym prezentem dla Państwa Młodych bądź atrakcją dla gości na weselu, są pokazy fireshow. Pary młode prześcigają się w stworzeniu wymarzonego, najpiękniejszego i jedynego w swoim rodzaju wesela. Poszukując nowych form zadziwienia swoich gości, często rozważają pokaz żywego ognia. Niebanalność tej atrakcji oraz fakt, iż duża część gości mogła nie widzieć nigdy w życiu takiej formy artystycznej, przemawiają zdecydowanie na korzyść pokazu fireshow nad klasycznym pokazem fajerwerków.
„Żywioły tańca” – ogień
Podsumowując, zachęcamy do posłuchania spotkania on-line w mini cyklu „Żywioły tańca” organizowanym przez Polski Teatr Tańca, w którym omówiono najistotniejsze kwestie związane z ogniem i tańcem. W wydarzeniu wzięli udział Pani Anna Koczorowska, Pan Robert Chodyła, Pani Dr Joanna Wawrzeniuk – adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Pan Patryk Niedbała – współzałożyciel grupy artystycznej Teatr Ognia NAM-TARA. W cyklu spotkań przyglądamy się związkom sztuki ruchu z wodą, powietrzem, ogniem i ziemią.
Podczas rozmowy skoncentrowano się na żywiole ognia, który z jednej strony częstokroć bywa wykorzystywany w różnych formach teatru ulicznego i plenerowych widowiskach, powiązanych z tańcem czy akrobatyką, z drugiej bywa elementem obrzędów i rytuałów wywodzących się z różnych kultur świata, m.in. tej geograficznie nam najbliższych, a więc słowiańskich. Podczas spotkania odpowiedziano na wiele pytań z zakresu tańca, archeologii, ognia jako żywiołu oraz współczesnej formy artystycznej zwanej tańcem z ogniem. Film ze spotkania można zobaczyć poniżej – Spotkanie „Żywioły tańca” Teatr Ognia